Gastromed jest partnerem merytorycznym Programu. By przeczytać więcej o programie kliknij tutaj
Poradnia Lekarza Rodzinnego Gastromed Scanmed realizuje także w 2019 roku program szczepień ochronnych przeciw wirusowi grypy dla osób powyżej 65 roku życia. Program został wprowadzony Uchwałą Rady Miasta Lublin w 2017 roku.
Program ten dedykowany jest dla Seniorów Lubelskich (osób powyżej 65 roku życia). Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do przychodni, bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Usługi w ramach NFZ oraz świadczone komercyjnie.
Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Wskazówki te są opracowane na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń, zaleceń Towarzystw Endoskopowych i producentów preparatów. Prosimy zastosować się do tych wskazówek i prosimy niczego nie zmieniać
Prosimy nie przygotowywać się do badania wcześniej, niż jest to podane niżej.
W ciągu trzech dni przed badaniem prosimy stosować normalną dietę, ale nie należy spożywać pokarmów, zawierających drobne pestki i ziarna (w szczególności: winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarenkami), pokarmów z makiem i tabletek zawierających żelazo.
Badanie, które Państwu proponujemy wymagać będzie Państwa zgody. Aby tę decyzję ułatwić informujemy w tej ulotce oraz w rozmowie wyjaśniającej o rodzaju, znaczeniu i ewentualnych powikłaniach planowanego badania.
DLACZEGO PROPONUJEMY PAŃSTWU TO BADANIE?
Na podstawie wykonanych dotychczas badań oraz wywiadu lekarskiego podejrzewamy u Państwa istnienie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. W celu dokładnego określenia tych zmian lub wykluczenia ich istnienia, przed ewentualną terapią należy wykonać badania diagnostyczne. Istnieją dwa sposoby badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego poprzez:
- Endoskopową ocenę jelita grubego bądź
- Radiologiczną ocenę za pomocą środka kontrastowego wprowadzanego doodbytniczo
Zastosowanie techniki endoskopowej najczęściej nie wywołuje dolegliwości bólowych lub są one niewielkie (w niektórych przypadkach decyzję o podaniu środka znieczulającego podejmuje się w trakcie badania), a sama ocena jelita jest znacznie dokładniejsza niż przy badaniu metodą radiologiczną. W znacznym stopniu eliminuje także możliwość pominięcia zmian chorobowych. Nie bez znaczenia jest możliwość łączenia badania diagnostycznego (kolonoskopii) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem terapeutycznym np. usunięciem polipów, w razie wykrycia tego typu zmian. Możliwe jest pobieranie specjalnymi szczypczykami fragmentów zmienionej chorobowo błony śluzowej do badania histopatologicznego. W badaniu metodą radiologiczną nie ma takiej możliwości ani też łączenia diagnostyki i terapii.
SPRZĘT MEDYCZNY POTRZEBNY DO KOLONOSKOPII
Do badania całego jelita grubego, czyli dolnego odcinka przewodu pokarmowego służy wideokolonoskop, dzięki któremu lekarz ogląda przewód pokarmowy pacjenta na monitorze. Wideokolonoskop jest dezynfekowany przed każdym badaniem zgodnie ze specjalną procedurą w urządzeniach do tego przeznaczonych. Wszystkie narzędzia endoskopowe służące do badań diagnostycznych oraz zabiegów terapeutycznych są sterylizowane. Oba te czynniki zapewniają bezpieczeństwo pacjenta zabezpieczając go przed zakażeniem.
PRZEPROWADZENIE BADANIA
Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych, najczęściej za pomocą doustnie podanych środków przeczyszczających, wspomaganych przez wlewy lub wlewki doodbytnicze. Przygotowanie rozpoczyna się w przeddzień zabiegu, kiedy chory musi zrezygnować z jedzenia i picia innych płynów niż służące do oczyszczenia jelita. W rzadkich przypadkach, ze względu na stan ogólny pacjenta uniemożliwiający tego typu przygotowanie, oczyszczanie jelita polega na kilkudniowej głodówce połączonej z licznymi, doodbytniczymi wlewami czyszczącymi.
Samo badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Zabieg może być okresami bolesny stąd możliwość zastosowania znieczulenia dożylnego w trakcie jego trwania. Ewentualny ból trzeba odróżniać od stale występującego wzdęcia wynikającego z podawania powietrza do światła jelita w celu jego pełnej oceny. Każdy epizod bólu należy zgłosić lekarzowi, a jego stałe utrzymywanie się może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita. Pobieranie wycinków podczas badania jest całkowicie bezbolesne. Oglądanie wnętrza dolnego odcinka przewodu pokarmowego trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest uzależnione od stopnia przygotowania jelita oraz od budowy anatomicznej wnętrza ciała pacjenta.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Powodzenie badania i pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko (0.35%). Należą do nich: przedziurawienie (perforacja) ściany dolnego odcinka przewodu pokarmowego (0.14 – 0.18%), krwawienie (0.008%), które zwykle wymagają natychmiastowej interwencji endoskopowej lub, w śladowym odsetku, pilnego leczenia operacyjnego. Opisywane były także pojedyncze przypadki odruchowego zatrzymania akcji serca. Śmiertelność z tych powodów jest niezmiernie rzadka. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia i przedziurawienia (perforacji) jelita oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających, prosimy o zgłoszenie lekarzowi wszystkich pozytywnych odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy istnieje u Państwa zwiększona skłonność do krwawień, szczególnie po drobnych skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź skłonność do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych?
- Czy występowały u Państwa objawy uczulenia na leki?
- Czy pobierają Państwo leki wpływające na krzepliwość krwi (np. aspiryna, dikumarol itp.)?
POSTĘPOWANIE PO BADANIU
W przypadku zastosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu. Również tego dnia, po zastosowaniu znieczulenia, nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych. Proszę informować swojego lekarza, jeśli w ciągu kilku godzin po badaniu będziecie Państwo odczuwać silne bóle jamy brzusznej, albo zaobserwujecie krew w stolcu. Również wystąpienie innych, niejasnych dla Państwa objawów, należy zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi. Proszę pytać, jeśli czegoś Państwo nie zrozumieliście, albo jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat opisanego badania, wymienionych powikłaniach bądź innych nurtujących problemach związanych z proponowanym badaniem.
Usługi w ramach NFZ oraz świadczone komercyjnie.
Polipektomia, czyli endoskopowe usunięcie polipa w przewodzie pokarmowym.
W naszym ośrodku dysponujemy pełnym zakresem możliwości endoskopowego usunięcia polipów w przewodzie pokarmowym.
Najdrobniejsze polipy (1-3mm) usuwa się szczypcami biopsyjnymi: standardowymi, powiększonymi (typu „jumbo”) lub koagulacyjnymi (tzw. „hot biopsy”).
Małe polipy (4-7mm) odcinane są za pomocą metalowej pętli bez użycia prądu (tzw. „zimna” polipektomia). Metoda ta służy także do odcięcia dużych, płaskich polipów typu LST-NG i wtedy polipa takiego usuwa się w kilku kawałkach.
Polipy większe usuwane są pętlą metalową z użyciem prądu (tzw. „gorąca” polipektomia). Czasami zachodzi potrzeba „rozwarstwienia” ściany np. jelita, czyli „uniesienia” śluzówki, by zapobiec oparzeniu głębszych warstw ściany przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany. I wtedy wstrzykuje się płyn w ścianę jelita specjalną, jednorazową igłą. Zazwyczaj jest to roztwór soli fizjologicznej, ale jeśli jest taka potrzeba, dodawane są: adrenalina i specjalny barwnik (indygokarmin lub błękit metylenowy)
Nietrzymanie Moczu / NTM
Akcja “Trzymam z Wami” jest kierowana do kobiet z Lublina i okolic. Nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu. Stanowi poważny problem społeczny i ze względu na częstość występowania ma charakter choroby cywilizacyjnej. Dotyczy kobiet po ciąży, po zabiegach ginekologicznych
i onkologicznych. Nietrzymanie może dotknąć osoby chore na pochp, os. palące papierosy lub z wysokim ciśnieniem. Również kobiety chore neurologicznie,
z zespołem bolesnej miednicy i w wielu, wielu innych przypadkach, które opisaliśmy.
Poznaj sposoby leczenia NTM i dołącz do Akcji “Trzymam z Wami”.
Kogo dotyczy:
Kobiety
– po porodzie
– po ciąży
– choroby układu oddechowego (przewlekły kaszel) – wzrost ciśnienia brzusznego
– praca fizyczna (podnoszenie ciężarów)
– po zabiegach ginekologicznych i onkologicznych w miednicy mniejszej, wynikające z zaburzeń statyki i z odnerwienia
– choroby neurologiczne – SM, choroba Parkinsona, dyskopatia, urazy kręgosłupa
Mężczyźni
– po zabiegach urologicznych i onkologicznych z uszkodzeniem zwieracza lub jego unerwienia np. po prostatektomii radykalnej
– po zabiegach na miednicy mniejszej z uszkodzeniem splotów miednicznych
– choroby neurologiczne – SM, choroba Parkinsona, dyskopatia, urazy kręgosłupa
– wtórne do przeszkody podpęcherzowej – np. przerost gruczołu krokowego, zwężenie szyi pęcherza
– pęcherz nadreaktywny
Nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu. Wyróżnia się trzy główne rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu. Występuje najczęściej spośród wszystkich wymienionych rodzajów NTM. Szacuje się, że na tę postać NTM cierpi około 40% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu. Zdecydowana większość osób cierpiących na wysiłkowe NTM to kobiety. Wiąże się to przede wszystkim
z charakterystycznymi dla tej grupy czynnikami ryzyka, takimi jak zmiany hormonalne w okresie menopauzy
czy porody i ciąże. Dodatkowo, objawy mogą nasilać się w wyniku stosowania niektórych leków, palenia tytoniu, spożywania dużych ilości kofeiny. Chorobie sprzyja również otyłość, uporczywy kaszel (choroby płuc), przewlekłe zaparcia (zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej), podnoszenie ciężarów.
Naglące nietrzymanie moczu
Wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego (nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu). Dotyka 1/3 wszystkich chorych, jest to jeden z objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB – overactive bladder). Przyczyną występowania tego rodzaju nietrzymania mogą być m.in. operacje miednicy mniejszej z uszkodzeniem unerwienia, przerost gruczołu krokowego oraz choroby neurologiczne. Coraz częściej występuje jako schorzenie idiopatyczne – nie udaje się odnaleźć przyczyny, które może być skojarzone z przewlekłym stresem. Często towarzyszy innym zaburzeniom czynnościowym np. zespół jelita drażliwego.
Mieszane nietrzymanie moczu
Wyciek moczu związany z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem, kaszlem. Najbardziej niewdzięczna postać nietrzymania, bowiem nie daje się w leczeniu stosować tylko jednej metody terapeutycznej. Operacja założenia taśmy podcewkowej może paradoksalnie nasilić objawy.
Nietrzymanie moczu niezależnie od postaci jest bardzo negatywnie odbierane przez pacjentów, ponieważ, w ich opinii, powoduje znaczne pogorszenie jakości życia. Przede wszystkim utrudnia choremu funkcjonowanie w społeczeństwie i często zmusza do ograniczeń w relacjach społecznych, w tym w życiu towarzyskim, powodując spadek poczucia własnej wartości i dyskomfort psychiczny. Generuje też wymierne koszty zarówno po stronie pacjentka jak i NFZ.
Usługi świadczone w ramach NFZ.
PRZEZIĘBIENIE
Przeziębienie to najczęstsza infekcja górnych dróg oddechowych, na którą składa się zespół objawów chorobowych narastających stopniowo i związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Często objawom przeziębienia towarzyszy gorączka. Przyczyną przeziębienia są wirusy, dlatego w leczeniu przeziębienia nie stosuje się antybiotyków.
Na przeziębienia najczęściej chorują dzieci ok. 4-8 razy w roku, dorośli dwa razy rzadziej.
Warto wiedzieć, że Gastromed jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w profesjonalnej diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego z możliwością wykonywania zabiegów zarówno w trybie ambulatoryjnym jak i szpitalnym.
Nasi podopieczni w ramach poradni POZ mogą korzystać z pełnej diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej w tym USG, RTG i tomografii komputerowej na miejscu.
Gastromed oferuje porady lekarzy specjalistów w ramach umowy z NFZ, jak też poza kontraktem.
Poradnie w ramach umowy z NFZ
• Chirurgii ogólnej
• Chirurgii onkologicznej
• Diabetologiczna
• Endokrynologiczna
• Gastroenterologiczna
• Proktologiczna
• Psychologiczna
Poradnie poza kontraktem
• Chorób metabolicznych
• Dietetyczna
• Gastroenterologiczna dla dzieci
• Kardiologiczna
• Nefrologiczna
• Onkologiczna
• Ortopedyczna
• Chorób jamy ustnej
• Urologiczna / Operacja zmniejszania żołądka