Program kulinarny „Grunt to zdrowie” realizowany w Grupie „SÓWKI”

„Burgery” – Październik

Pierwsze zajęcia kulinarne w grupie rozpoczęliśmy od poznania zawodu kucharza oraz przedmiotów potrzebnych mu do pracy.
Dzieci zostały zapoznane zasadami BHP podczas przygotowywania posiłków. Kolejnym etapem była pogadanka na temat burgera: jakich składników potrzebujemy do przygotowania oraz jakie są etapy powstania burgera? Dzieci samodzielnie umyły potrzebne warzywa.
Z przygotowanych wcześniej składników układały na bułce produkty.

„Zdrowe kanapki” – Listopad

W ramach zajęć Dzieci kształtowały zaradność życiową poprzez przygotowanie apetycznych i pożywnych kanapek. Dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania i dekorowania kanapek. Wymieniały nazwy produktów, które używały do swoich kanapek oraz samodzielnie w sposób estetyczny przygotowały kanapki.

„Pierniki” – Grudzień

Podczas przedświątecznego spotkania Dzieci wraz z Rodzicami dekorowały pierniczki. Poznały sposoby dekorowania pierników oraz doskonaliły tę umiejętność zachowując poczucie estetyki używając różnorodnych posypek, lukru, pianek czy mazaków spożywczych. Podczas tego zadania utrwaliły nawyk częstego mycia rąk przy przygotowywaniu posiłku.

„Gofry” – Styczeń

Zajęcia z kulinarne z przygotowywania gofrów zapoznały Dzieci ze sposobem powstawania gofrów, etapami, produktami oraz zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci z pomocą nauczyciela przygotowały ciasto a następnie piekły gofry w gofrownicy. Kolejnym etapem było ubicie bitej śmietany oraz przygotowanie owoców do dekoracji. Po wykonanej pracy każdy wykonał czynności porządkowe na swoim stanowisku pracy.

„Tosty” – Luty

Ciepłe i chrupiące tosty na podwieczorek to efekt pracy Sówek podczas zajęć kulinarnych w lutym. Na początku dzieci samodzielnie pokroiły ogórki i paprykę, następnie posmarowały kromki chleba tostowego masłem. Kolejnym etapem było układanie sera, szynki i warzyw na chlebie oraz przykrywanie drugą kromką. Z pomocą nauczyciela dzieci piekły tosty w tosterze. Dzieci z przyjemnością dekorowały tosty ketchupem i ze smakiem zajadły na podwieczorek.

„Wielkanocne śniadanko” – Kwiecień

Przy okazji Wielkanocnego śniadania Dzieci poznały tradycje wielkanocne oraz potrawy jakie powinny się znajdować na wielkanocnym stole. Z pomocą rodziców zorganizowaliśmy perfekcyjne śniadanko. Dzieci integrowały się podczas nakrywania stołu oraz układania produktów na talerzach. Za pomocą zmysłów wzroku, smaku i węchu wymieniały produkty ze stołu tj.: ser, jajko, sałata, pomidor, szczypior, sałatka jarzynowa, babka i sernik. Samodzielnie nakładały sobie produkty na talerzyki i spożywały i miłej świątecznej atmosferze.