Drodzy Rodzice 😉

Czy wiecie, na czym polega terapia ręki i dlaczego się ją stosuje?

Są to ćwiczenia wspomagające pracę ręki Dziecka, przygotowujące ją do nauki pisania.Nie polega ona tylko na rysowaniu szlaczków, ale też na wielu ćwiczeniach ruchowych, manipulacyjnych i grafomotorycznych. Jest przeznaczona dla wszystkich Dzieci, które mają problemy z rysowaniem, pisaniem, samoobsługą (np. wiązanie butów) i wszelkimi czynnościami które wymagają zaangażowania ręki Dziecka.

Kochani Rodzice, możecie wspomagać Wasze Dziecko w domu, pamiętając o kilku zasadach.

– Przede wszystkim warto wiedzieć, że bazą dla małej motoryki jest motoryka duża. Czyli przed wszelkimi zadaniami manualnymi dajcie Dziecku choć kilka minut na rozruszanie całego ciała.

– Gdy Wasze Dziecko ma słaby tułów i zbyt spięte barki, nie będzie w stanie odpowiednio trzymać ołówka czy kredki. Należy mu stworzyć bazę, czyli wzmocnić mięśnie brzucha i grzbietu. Klasyczne „grzbieciki” czy ,,brzuszki” są dosyć nudne i trudne dla malucha, więc należy je odpowiednio urozmaicić.

– Ciekawą zabawą jest np. rzucanie woreczków do osoby stojącej naprzeciwko. Dziecko leży na plecach, za jego głową znajduje woreczkami. Maluch chwyta woreczek jedną ręką i podnosząc się do siadu rzuca do celu przed siebie.

– Gdy tułów jest już mocny, trzeba pomyśleć o rozluźnieniu barków. Dobre są ćwiczenia i zabawy wymagające machania ramionami, rzucanie piłką czy czworakowanie.

– Następnie obserwujemy, jak Dziecko trzyma kredkę, czy nie za mocno lub nie za słabo. Gdy dłoń jest zbyt spięta, rozluźniamy ją np. masażami. Gdy widzimy, że chwyt jest zbyt słaby, wzmacniamy siłę mięśniową, dając dziecku różnego rodzaju gniotki, rozciąganie gumek, zgniatanie gazety, zwijanie kłębka wełny lub rolki papieru itp. Ćwiczenia te powinny uruchomić nadgarstek, palce Dziecka i całą dłoń.

– Można przejść dalej, do malowania palcami lub całymi rękami. Dopiero na koniec daj Dziecku ołówek do ręki, aby ćwiczyło szlaczki grafomotoryczne.

„Ulepimy dziś zwierzaczka”

Lepienie jest działaniem, które ma szczególne znaczenie w rozwijaniu sprawności manualnej. Angażuje głównie mięśnie palców i dłoni, ćwiczy staw nadgarstka.

Ćwiczenia w lepieniu:

– Lepienie kulek różnej wielkości.

– Wałkowanie cienkich wałeczków i obwodzenie nimi np. figur geometrycznych z plasteliny.

– Lepienie miseczek – toczenie kulki z plasteliny, następnie ustawiamy ją na podstawce i wygniatamy z niej palcami wgłębienie.

– Toczenie kulek, a następnie ulepienie z nich dowolnych rzeczy.

– Ozdabianie tekturowych talerzyków elementami z plasteliny, według pomysłu Dzieci.

– Lepienie z masy solnej, plasteliny, modeliny, gliny, według podanego tematu lub pomysłowości własnej.

– Lepienie różnych form przez łączenie oddzielnie formowanych części.

Zachęcam wszystkie Dzieci do ulepienia zwierzaka. Pozdrawiam, Pani Natalia 😉

Malowanie farbami
Co daje malowanie?

– pozwala przeżyć wrażenia dotykowe uwrażliwia na bodźce i dotyk uczy poznania faktur
– gładki, śliski, szorstki pobudza aktywność ruchową udoskonala sprawności manualne
– pozwala na twórczą ekspresję w formie słownej, ruchowej i plastycznej
– uwalnia od zahamowań, daje poczucie swobody i wolności
– pokonuje lęki przed różnymi ciekłymi masami i ich fakturą
– wzmacnia poczucie własnej wartości
– uwalnia od oporu emocjonalnego związanego z brudzeniem rąk
– rozluźnia mięśnie działa uspokajająco i wyciszająco
– uczy kolorów i sposobów ich powstawania (poprzez mieszanie)

Zachęcam do wykonania zadania. A zadaniem dziecka jest namalować pędzlem lub palcami maczanymi w farbie obrazek, JAKI CHCE! Wskazane jest mieszanie kolorów, klepanie, rozmazywanie czy wcieranie – wszystko zależy od chęci Dziecka.

Pozdrawiam Pani Natalia 😉

Malowanie na sterczu 😉

Szczególnie ważne w terapii ręki są zabawy i ćwiczenia współpracy oka i ręki.👁✋ Wspaniała zabawa możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych to malowanie na różnych strukturach.👩🎨Propozycja na dzisiaj: Malowanie na sterczu.🖌🎨
POTRZEBNE MATERIAŁY:
-folia spożywcza lub folia strecz
-stolik, stołek lub inny przedmiot na czterech nogach
-farby
-tacki/talerzyki na farby
-pędzle, gąbki, dłonie
-ubrania, które można pobrudzić
-i „kawałek” wyobraźni 🙂
Bawcie się dobrze.
Pozdrawiają: Pani Klaudia i Karolek